אחריי

חיבורים י"ב - אחריי


מסע הכנה לשירות משמעותי, לכישורי מנהיגות, ולהובלה חברתית


איך מחברים תלמידי י"ב - על סף הגיוס לצבא, לשרות לאומי, או לשנת שירות - לערכים של הובלה ומנהיגות?
איך מפיגים חששות לפני גיוס ומכינים אותם לשרות משמעותי?
!נותנים להם להוביל מסע חיבורים
 "תלמידים מהממים שלי, עברנו שבוע מעצים, מיוחד ומדהים ביחד, עם הרבה רגעים מצחיקים, קשים, מאתגרים, מרגשים, מעניינים ושונים. למדנו דברים חדשים על עצמנו, על האחרים ועל הסביבות בהן אנו חיים. נהניתי איתכם ומכם מאוד, חוויה שלא אשכח אף פעם! למדתי עליכם, מכם ואיתכם! אין שניים לכם, כל אחד מיוחד בדרכו שלו, אוהבת אתכם כמובן, זכינו במדריך תותח! תודה אייל, על הסבלנות וההכלה הרבה, על הרצון להעצים מאוד! כמה שיותר ועל ההדרכה המעולה!"

 


 

 

 

המסע הזה מתחיל חודשיים לפני תאריך היציאה, במפגשי ההכנה

מפגש עם צוות המורים להגדרת מטרות המסע.

מפגש עם תלמידים נציגי השכבה ליצירת מעורבות ואחריות של התלמידים על המסע.

ומפגש של כל מדריך עם כיתתו, לחלוקת משימות הובלה לתלמידים מתנדבים.


 

וביום היציאה עולים על האוטובוסים, ויוצאים לשלושה ימים של התמודדות עם הובלה ואחריות...

את המסע הזה מובילים התלמידים! אנחנו שם כדי לשמור עליהם, אבל הם מובילים, הם מקבלים החלטות, הם נושאים באחריות.

זה מתחיל בניווט: התלמידים שהתכוננו לכך יקבלו את המפות ואת ההובלה, ויובילו את הדרך. כן, הם גם יטעו ויתברברו, וזה חלק מהענין: התמודדות עם הובלה וגם עם ביקורת ואי-אמון של מי שמובל.


זה ממשיך בהדרכות: במהלך הטיול יהיו הדרכות שונות שיעבירו תלמידים-מדריכים, על נושא שהם בחרו והתכוננו אליו מראש. זאת יכולה להיות הדרכה על טבע או גיאולוגיה, זאת יכולה להיות הפעלת משחקים, זה יכול להיות אפילו "מדריך למתחיל המתחיל" – על תקשורת עם בני/בנות המין השני... הם בוחרים, הם מדריכים, הם מתמודדים!

וזה כולל גם אוכל: גם על האוכל התלמידים לוקחים אחריות: מה סוחבים לארוחת צהריים, מתי עוצרים, איפה יושבים, ומי מחסל...

ובכל זאת, יש גם מדריך... בשביל המשימות שהתלמידים עדיין לא יכולים לקחת על עצמם. כמו למשל, שיחת משוב שתתקיים לאחר כל פעילות בהובלת תלמידים, כדי לתת להם ולקבוצה משוב על התנהגותם.וכמובן, פעילות לקראת גיוס: מפגש מיוחד בהנחיית המדריך, שמנועד להפיג חששות מהגיוס באמצעות סיפורים ושיתוף אישי.

וזמן לבלות, נשאר לנו?כמובן. כל המסע הוא זמן בילוי מתמשך, אבל השיא הוא במסיבת סיום כייפית ומשחררת שתיערך לפני היציאה הביתה.


 

 

 

ואז הם חוזרים הביתה, קצת אחרים: קצת יותר אחראים. קצת יותר מוכנים. קצת יותר מובילים. משהו מהמסע הזה נשאר איתם, שהרי "ההובלה עצמה היא הדרך הטובה ביותר ללמוד להוביל" (רובין שארמה).